2 Bře

Třetí díl seriálu o handbike na www.mtbs.cz (část A.)

Jaký je vlastně život na vozíku? Není úplně nejsnadnější, ale je mnohdy podobný tomu našemu, relativně zdravému životu. Každého z nás může v životě překvapit leckterá nečekaná událost. Bohužel někdy tyto události ostře hraničí s naší svobodou volně se pohybovat a se zdravím.
Poškození míchy patří k velice častým úrazům, které vznikají při poranění páteře. V České republice vzrůstá počet lidí s míšní lézí ročně o 200 – 250 případů. Úrazy páteře jsou způsobeny převážně autonehodami, pády z výšky, ale také v neposlední řadě i úrazy sportovními. Další menší skupinu míšních poškození tvoří léze neúrazového typu, vzniklé z cévních nebo zánětlivých příčin.
Poranění míchy vyvolá ztrátu hybnosti dle místa poškozeného segmentu. Dále se jedná o ztrátu citlivosti, poruchy autonomního nervového systému, tedy poruchy močení, defekace, poruchy sexuálních funkcí a další možná rizika a komplikace. Podle výšky poškození mluvíme o paraplegii, kvadruplegii a pentaplegii. Paraplegie vzniká pokud je poškozena oblast hrudní páteře a většinou manifestuje ochrnutí od pasu dolů. Je-li mícha poškozena výš a to v oblasti páteře krční, jedná se o kvadruplegii, kdy má takto postižený člověk ochrnuty i horní končetiny. Další možností může být i pentaplegie při které je mícha poškozena v oblasti, odkud je nervově zásobena bránice, tudíž je ochrnut i tento sval, společně s končetinami. Porucha může být tzv. kompletní a nekompletní transverzální míšní léze. To znamená, že u nekompletní bude zachován částečný pohyb nebo citlivost pod úrovní poškození a naopak.
Léčba pacientů s úrazy míchy je dlouhodobá a komplexní. Velkou roli hraje fyzioterapie a ergoterapie. Důležité je využívání aktivního pohybu a tudíž i sportu. Aktivní pohyb slouží k obnově či udržení svalové síly a k možnostem jako jsou soběstačnost v běžných denních činnostech. Sport pro handicapované jedince představuje jak fyzickou tak psychickou podporu a je velice důležitým prvkem v procesu léčby.
Tělesně postižený člověk nemusí být před úrazem aktivním sportovcem, aby mohl sportovat i na vozíku. Možností jak závodit či si jen zlepšovat kondici je mnoho. Handicapovaní lidé nejsou ani v této oblasti diskriminováni a sportovat mohou nejen na handbiku, ale třeba i na speciálně upravených lyžích (monoski). Také kolektivní sporty jim nejsou cizí. Na paralympijských hrách můžeme vidět na vozíku i basketbal, volejbal, plavání, curling, sledge hokej či stolní tenis nebo jachting. Ať už si vyberete tanec pro vozíčkáře nebo cyklistiku je důležité s tím začít co nejdříve a správně. Při výběru sportovního zaměření ať už na úrovni vrcholového sportu nebo jen rekreačního, vám pomůžou některé neziskové organizace, jako je například Centrum Paraple, které pořádá sportovní kurzy, mezi nimi najdete i ty cyklistické. Další organizací, vytvářející prostor pro rekreační i vrcholové sportování tělesně postižených lidí je Sportovní klub vozíčkářů Praha. A v neposlední řadě hraje velkou roli ve sportovním světě tělesně postižených Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců.